Rengasvalmistajien SM-sarja uutena konseptina Ralli SM -sarjaan – mukana Michelin, Pirelli ja MRF
Ralli SM -sarjaan lanseerataan kaudelle 2026 uusi kilpailukokonaisuus, kun Rengasvalmistajien SM-sarja käynnistyy osana sarjan kesä- ja syyskauden osakilpailuja.
Uusi sarja tuo rengasvalmistajat suoraan kilpailemaan keskenään Rengasvalmistajien SM -sarjan suomenmestaruudesta.
Sarjassa ovat mukana kaudella 2026 Michelin, Pirelli ja MRF. Jokaisessa sarjan osakilpailussa valmistajan kahden parhaiten sijoittuneen kuljettajan pisteet lasketaan yhteen. Kauden päätteeksi eniten pisteitä kerännyt valmistaja kruunataan voittajaksi.
Rengasvalmistajien SM-sarja pohjautuu kansainvälisesti tunnettuun konseptiin, jossa valmistajien välinen kilpailu tuodaan näkyväksi osaksi itse kilpailutapahtumaa. Sarja tarjoaa ainutlaatuisen alustan vertailla rengasteknologiaa aidossa kilpailuympäristössä, jossa olosuhteet vaihtelevat ja suorituskyky ratkaisee.
Uusi sarja vahvistaa Ralli SM -sarjan asemaa kansallisen autourheilun huippuna ja tuo kilpailuun uuden, teknisesti kiinnostavan ulottuvuuden niin yleisölle, tiimeille kuin valmistajille. Samalla se avaa rengasvalmistajille monipuolisia mahdollisuuksia näkyvyyteen ja kohderyhmän tavoittamiseen autourheilun kontekstissa.
Rengasvalmistajien SM-sarjaa seurataan osana Ralli SM -sarjan virallista tulospalvelua ja viestintää, ja sarjan etenemistä nostetaan esiin kauden aikana eri kanavissa.
Katso videolta valmistajien edustajien mietteet SM Imatra Rallissa käynnistyvästä sarjasta.
Ralli SM -sarjasääntöjen lisämääräys no. 3 - Rengasvalmistajien SM-sarja
Lisätietoja kaupallisesta yhteistyöstä:
Lenni Purokuru
Account Manager, AKK Sports Oy
lenni.purokuru @autourheilu.fi
+358 (0)50 340 8024
Kuva: Taneli Niinimäki / AKK

















